Buchlovice patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi!

Právě si prohlížíte Buchlovice patří mezi nejnavštěvovanější místa v zemi!

V letošní sezoně zatím zavítalo na státní památky 3,4 milionu návštěvníků. Jedná se o třináctiprocentní růst návštěvnosti proti minulému roku. Znamená to však pokles o 26 procent proti roku 2019, tedy období před koronavirovou epidemií. Tehdy zaznamenaly památky 5,3 milionu lidí.

Návštěvnost deseti nejnavštěvovanějších je ve srovnání s rokem 2019 v průměru o 33 procent nižší.

Nejnavštěvovanější památkou zůstal jako loni zámek Lednice a mezi první desítku se dostaly i Buchlovice.

Státní památky v této turistické sezoně zdražily vstupné o deset až o 30 korun. NPÚ, který stovku státních hradů, zámků a dalších objektů spravuje, to zdůvodnil nižšími výnosy z návštěvnosti během dvou pandemických let i růstem cen za energie.

Nadcházející rok NPÚ neplánuje nadále zvyšovat ceny za základní vstupné, chce ale pokračovat ve snižování vstupného o 10 procent pro děti a mladistvé.

Velkých investičních akcí letos památkáři dokončili celkem devět. Na Červeném PoříčíČeském KrumlověJezeříŠvihově a Valticích byly otevřené zcela nové prostory pro veřejnost. V prostorách Zámecké galerie v Českém Krumlově je do konce října zpřístupněna výstava Šlechtické slavnosti a zábavy. Na ZákupechBezdězuGrabštejně Kozlu byly obnovené prostory úspěšně znovuotevřeny. U dalších 17 objektů se počítá s otevřením obnovených prostor veřejnosti či se vznikem nových expozic během příštího roku.